mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
invalid location provided
Ο ΟΦΗ «λύγισε» τον Παναιτωλικό

ΟΦΗ- Παναιτωλικός 1-0

Διαφώνησαν Αναστόπουλος - Τεννές στη συνέντευξη Τύπου

Ένα γκολ του Ερόλ Μπουλούτ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ήταν αρκετό για να δώσει στον ΟΦΗ τη νίκη με 1-0 επί του Παναιτωλικού στο μεγάλο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής της Football League.

Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου (που συμπλήρωσε εννιά ματς αήττητη) σκόρπισε ενθουσmatsιασμό στους περίπου 7.000 φίλους των "μελανόλευκων" που βρέθηκαν στην Κρήτη, αλλά και απογοήτευση στους κυανοκίτρινους, που ήθελαν πάρα πολύ τη νίκη σ'αυτό το ματς. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν γενικά καλύτεροι στα πρώτα 45 λεπτά αν και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ικανοί να κάνουν τη ζημιά ανά πάσα στιγμή...

Στην επανάληψη, ο ρυθμός διατηρήθηκε σε πολύ καλά επίπεδα, με τον ΟΦΗ να συνεχίζει να έχει την ελαφρά υπεροχή και τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να φθάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Στο 75' η ομάδα του Γιάννη Παπακώστα έφθασε πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Καούνος έγινε κάτοχος της μπάλας μετά το σουτ του Ρότσα, ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Βεζυρίδη, ο οποίος όταν χρειάστηκε ήταν εκεί για τους Κρητικούς, καθώς και στο 85' έδιωξε σε κόρνερ το εξαιρετικό φάουλ του Θεοδωρίδη.

Το ματς

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση προσπαθώντας να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ, ωστόσο ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε καλά "διαβασμένος" κλείνοντας όλους τους διαδρόμους μπροστά από την εστία του Τζενάμο.

Στο 7ο λεπτό, ο Παναιτωλικός απείλησε τον ΟΦΗ, όταν ο Μπουμάλ απέφυγε τον Μπούρμπο, έκανε το σουτ, αλλά ο Γεωργίου έδιωξε σε κόρνερ

Τέσσερα λεπτά αργότερα (11'), ένα μακρινό σουτ από τον Αγρίτη, δεν ανησύχησε τον Τζενάμο, ενώ στο 14', ο Καμπάνταης μπήκε στην περιοχή, από πλάγια αριστερά έκανε το σουτ και την τελευταία στιγμή ο Αναστασιάδης έδιωξε σε κόρνερ

Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και στο 20', από το απευθείας φάουλ του Βερόν, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Τζενάμο και στο επόμενο λεπτό (21'), μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Κάλαιτζιτς, ο Παπουλής έγινε κάτοχος της μπάλας έκανε το πλασαριστό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 34', μετά από σέντρα του Αγρίτη από δεξιά, ο Τάντιτς έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, ο Τζενάμο μπλόκαρε εύκολα την μπάλα, ενώ στο 38' ο Αγρίτης βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, με τον Εντζεγκουέλε να διωχνει την τελευταία στιγμή.

Η υπεροχή του ΟΦΗ απέδωσε καρπούς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στην μοναδική φορά που αδράνησε η άμυνα της ομάδας του Αγρινίου. Στο 45', ο Αγρίτης έκανε την σέντρα ο Καμπάνταης έπιασε το σουτ με τον Τζενάμο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ

Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε ο Αγρίτης και ο Ερόλ Μπουλούτ που είχε μπει στο γήπεδο δέκα λεπτά νωρίτερα, με προβολή στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζενάμο για να κάνει το 1-0 για τους Κρητικούς μέσα σε αποθέωση.

Ανέβηκε και ο Παναιτωλικός

Και το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό, καθώς ο ΟΦΗ μπήκε πάλι δυνατά, ενώ ο Παναιτωλικός από την πλευρά του ανέβασε την απόδοσή του με στόχο να φτάσει σε ένα γκολ.

Στο 50', ο Μπαικαρά βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Βεζυρίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ έδιωξε την μπάλα, ενώ στο 58' μετά από εκτέλεση φάουλ του Θεοδωρίδη, ο Γκούρμα έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο ΟΦΗ απείλησε στην συνέχεια δύο φορές, αρχικά στο 60', όταν από ένα μακρινό δυνατό σουτ του Βερόν η μπάλα έφυγε άουτ και στο 74', όταν ο Καμπάνταης έκανε την κεφαλιά με τον Τζενάμο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Η ομάδα του Αγρινίου είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 75', όταν αρχικά ο Ρότσα έκανε το σουτ από μακριά ο Βεζυρίδης απέκρουσε, ο Καούνος έγινε κάτοχος της μπάλας έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 85', ο Παναιτωλικός είχε νέα καλή ευκαιρία, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Θεοδωρίδη, ο Γκούρμα έκανε την κεφαλιά με τον Βεζυρίδη να διώχνει σε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Αγρίτης βγήκε τετ α τετ με τον Τζενάμο έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Από εκεί και πέρα, δεν άλλαξε κάτι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σέγκου, βρηκε τους παίκτες του ΟΦΗ και τους 7.000 φίλους της ομάδας να πανηγυρίζουν την πολύ μεγάλη νίκη επί του Παναιτωλικού στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής.

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος):
Βεζυρίδης, Γαλανόπουλος, Μπούρμπος, Γεωργίου, Μπερτίν, Παπουλής, Βερόν (89' Ρόβας), Κάλαϊτζιτς (73' Κατσικογιάννης), Τάντιτς (34' Μπουλούτ), Αγρίτης, Καμπάνταης
Παναιτωλικός (Μπάμπης Τεννές): Τζενάμο, Παλαιολόγος, Βούκοβιτς, Αναστασιάδης, Ετζενγκουέλε, Ρότσα, Μουμίν (46' Καούνος), Μπουμάλ (54' Κούσας), Μπαϊκαρά (67' Παππάς), Θεοδωρίδης, Γκούρμα

Διαιτητής: Σέγκος (Εύβοιας)
Βοηθοί:
Κουντουρέλης (Αθηνών), Ρούμπης (Εύβοιας)
Κίτρινες:
23' Τάντιτς, 84' Βεζυρίδης, 86' Καμπάνταης - 55' Κούσας, Ρότσα
Kόκκινες.

Η Συνέντευξη Τύπου

Εκ διαμέτρου αντίθετοι, λες και είδαν διαφορετικό ματς, ήταν η γνώμες των Νίκου Αναστόπουλου και Μπάμπη Τεννέ στη συνέντευξη Τύπου. "Έπρεπε να κερδίσουμε με 3-0" είπε ο προπονητής του ΟΦΗ, "ο Παναιτωλικός ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα" απάντησε ο Τενές.

Αναλυτικά οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Μπάμπης Τενές (προπονητής Παναιτωλικός)
"Θα μπορούσαμε να κάνουμε γκολ, σε αντίθεση με τον ΟΦΗ που έκανε μια φάση και γκολ. Δεν χαλάει η ψυχολογία μας, και στο τέλος θα πετύχουμε την άνοδο που είναι το όνειρό μας. Έχουμε εμπιστοσύνη στην ομάδα μας, το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο. Η ομάδα μας ειδικά στο χώρο του κέντρου είχε τον έλεγχο του αγώνα. Πιστεύω ότι είχαμε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, δεν είχαμε πίεση και πιστεύαμε ότι θα φέρναμε τον αγώνα στα ίσα. Μπορεί να μην είχαμε την κλασσική χαμένη ευκαιρία, κάναμε όμως καλές φάσεις και θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ. Από την αρχή του παιχνιδιού, παρά το ότι παίζαμε σε μια καυτή έδρα, παίζαμε πολύ καλά. Τα πράγματα, σε ό,τι αφορά τη βαθμολογία, δύσκολα θα αλλάξουν, εγώ έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην ομάδα μου."

-Νίκος Αναστόπουλος (προπονητής ΟΦΗ)
"Εμείς συνεχίζουμε τη δουλειά και την προσπάθεια. Έχουμε έξι παιχνίδια στα οποία θα διεκδικήσουμε την άνοδο. Θα έπρεπε να κερδίσουμε το παιχνίδι με ένα σκορ τουλάχιστον 3-0 καθώς δεν υπήρχαν φάσεις από τον αντίπαλο που έκανε μόνο μια, και αυτή από λάθος μας. Δεν χρειάζονται πανηγύρια, αλλά δουλειά και να συνεχίσουμε την προσπάθεια. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήταν μαζί με τους παίκτες, οι πρωταγωνιστές. Για όλους αυτούς θα δώσουμε όλες μας τις δυνάμεις για να φεύγει πάντα ο κόσμος ευχαριστημένος. Μπράβο και στα παιδιά που από την αρχή έδειξαν ότι είμαστε το αφεντικό της αναμέτρησης. Τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι που έχουμε με τον Πανθρακικό και στον οποίο θα πάμε για τη νίκη. Δεν αλλάζει τίποτα. Η διαφορά μας από την κορυφή έπρεπε να μειωθεί εδώ και καιρό, αλλά έγινε τώρα και θα συνεχίσουμε την προσπάθεια. Όλοι οι παίκτες μας ήταν καταπληκτικοί και προσπάθησαν για το καλύτερο."